Dunărea, vector de dezvoltare pentru Ialomița: ADR Sud Muntenia a participat la evenimentul dedicat Zilei Dunării

Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Sud-Muntenia, reprezentată de Liviu-Gabriel Mușat, director general, alături de Andreea-Mirela Tache, director al Direcției Coordonare și Management Instituțional, a participat astăzi la evenimentul dedicat sărbătoririi Zilei Dunării. Manifestarea, organizată în parteneriat de Consiliul Județean Ialomița și Comuna Stelnica, s-a desfășurat la Pontonul „Regina Maria”, pe malul stâng al Brațului Borcea, la invitația președintelui Consiliului Județean, Marian Pavel.

Evenimentul a reunit vicepreședinți, primari din localitățile învecinate și oficiali din instituțiile centrale, printre care s-a numărat și Raluca Dumitrescu, președintele Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, fiind un prilej de dialog deschis despre direcțiile de dezvoltare ale zonei ialomițene a Brațului Borcea.   

Dincolo de cifre și strategii administrative, întâlnirea de pe malul Borcei a fost recunoaștere a spiritului dunărean. Într-o atmosferă deschisă, chiar acolo unde apa întâlnește povestea locului, participanții au reconfirmat că Dunărea nu este doar o resursă naturală remarcabilă, ci o veritabilă axă a identității și dezvoltării noastre regionale.

Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027 oferă oportunități de finanțare — inclusiv prin Instrumente Financiare (IF) — pentru dezvoltarea economică și turistică a comunităților riverane. Aceste fonduri sprijină micii antreprenori, locurile de muncă și infrastructura locală, păstrând un echilibru perfect cu protejarea biodiversității și a tradițiilor locale.

Dunărea este un motor de creștere pentru întreaga regiune, iar parteneriatul solid cu autoritățile locale este cheia prin care potențialul natural se transformă în proiecte reale de infrastructură, digitalizare și turism durabil, cu beneficii directe pentru comunitate.

Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud‑Muntenia este Autoritate de Management pentru Programul Regional Sud‑Muntenia 2021–2027 și gestionează peste 1,57 miliarde de euro destinate cetățenilor din județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman.

475503543_1008884894396817_5439895961420198486_n_0.jpg
475424192_1008885144396792_7650421200996575990_n.jpg
513570086_1114617140490258_6375729948328185522_n.jpg
513678775_1114617187156920_7977703405776715186_n.jpg
Distribuie aceasta pagină pe :